Augustów i okolice 2015

Augustów i okolice 2015

 

Augustów to miasto, a także gmina miejska w województwie podlaskim. W latach 1975–1998 miasto należało do województwa suwalskiego. Miasto jest położone w zachodniej części Równiny Augustowskiej, nad rzeką Nettą, pomiędzy 7 jeziorami Necko, Białym, Rospuda Augustowska, Sajenek, Sajenko, Studzieniczne, Kalejty i Sajno. Obok miasta przepływa najkrótsza rzeka świata – Klonownica (wpisana jest do księgi rekordów Guinessa). Augustów od wschodu, południa i północy otoczony jest Puszczą Augustowską, której większość (ponad 114 tys. ha) leży na terenie Polski. Ludność miasta to około 31 000 mieszkańców. Augustów prawa miejskie magdeburskie otrzymał dopiero 17 maja 1557 roku od króla Zygmunta Augusta.

Kanał Augustowski to unikalny zabytek sztuki budownictwa wodnego. Droga wodna długości 101 km, w tym 82 km w granicach Polski. Kanał, oprócz śluz, których jest 18, tworzą: Netta, Czarna Hańcza i Jeziora augustowskie. Kanał Augustowski jest częścią Szlaku Batorego i wraz z zespołem budowli i urządzeń został ujęty w rejestrze zabytków nieruchomych. Rozporządzeniem Prezydenta RP z 25 kwietnia 2007 roku został uznany za pomnik historii. Był nawet kandydatem do wpisania na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Kanał Augustowski włączony został w Europejski Szlak Tematyczny Transport i Komunikacja, będący częścią Europejskiego Szlaku Dziedzictwa Przemysłowego. Po kanale pływają statki Żeglugi Augustowskiej, przewożąc rocznie ok. 100.000. pasażerów na różnych trasach. Najbardziej popularną jest trasa Papieska: port w Augustowie – rzeka Netta – jezioro Necko – rzeka Klonownica – Jezioro Białe – śluza w Przewięzi – Jezioro Studzieniczne i powrót (którą na odcinku od Augustowa do Studzienicznej 9 czerwca 1999 r. w czasie 7 godzin płynął flagowym statkiem Serwy papież Jan Paweł II).

Kanał Bystry w Augustowie. Jest to sztuczny ciek wodny. Zbudowany został w latach 1834-1835. Pierwotnym jego przeznaczeniem było odprowadzanie nadmiaru wody z systemu Kanału Augustowskiego. Połączony jest z rzeką Nettą. Wpływa od północnej strony do jeziora Sajno. Kanał jest wykorzystywany jako szlak spływów kajakowych i jest bardzo popularny wśród wędkarzt.